Śpiąca królewna Tekst bajki

gdzies--pomiedzy portal

Temat: Kasdepke mnie wkurza
O, ja też nie lubię. I dla mnie argument "ale moje dziecko lubi" mnie nie przekonuje, Mambę też lub i co, ma jeść na okrągło?
Pisałam już chyba o tym, Flo lubi kilka jego książek jakie mamy a ja dokonuję przedziwnej ekwilibrystyki językowej, żeby przeczytać taki tekst jaki akceptuję. Powinnam po kryjomu te książki wyrzucić.

A w kwestii nie lubię to ostatnio dostaliśmy Śpiącą Królewnę z kolecji Dziecka, nie mam pozostałych bajek ale ręce mi opadły. Ja rozumiem trend uwspółcześniania bajek i smoki, które używają komórek ale po pierwsze mi to nie pasuje, po drugie wolę sama to robić w opowieściach. Koszmarna ta śpiąca królewna, a jakie "dowcipki" (sorry ale to dla mnie słowo na marne dowcipy) na końcu, że tylko jedno buzi a może dzieci czytają, ha ha ha Żenada. A Flo też to lubi.

Jeszcze dalej pociągnę temat, mnie ogólnie bardzo irytuje trend przysotowywania produktów dla dzieci tak aby były interesujące dla dorosłych. Wszystkie filmy na których zdarzyło mi się być w kinie z Flo z aktualnych produkcji mają kilka płaszczyzn. Najprostsza dla dzieci, ukryte dowcipy dla dorosłych, etc. O, np. Mikołaj i bałwanek w IMAXIE. Taka scena, w której jakiś pingwin "robi za" Elvisa. Jaki 5 latek to wyłapie? Po co to? Ja rozumiem, rynek, lepiej jak na film pójdzie cała rodzina a nie znudzony dziadek z wnukiem ale mnie wkurza więc do kina praktycznie nie chodzimy.
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=48108Temat: Bajki do słuchania
Marghe,
mamy bajki z Ramą czytane przez Fronczewskiego (Ksieżniczka na ziarnku grochu, Złota rybka, Calineczka) i przez C. Pazurę (Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, Śpiąca Królewna). Poza tym mamy Calineczkę, Małą syrenkę i Królową Sniegu, które były dołączane do takiego czasopisma "Chwila dla malucha". Mamy też Franklina, który był dołłączany do jakiegos czasopisma dziecięcego. Są tam czytane przez D. Segdę bajki Franklin i przent świąteczny oraz Franklin boi się ciemności. U nas też słuchowiska są na porządku dziennym. W zasadzie stale jakas bajka jest w tle. Mogę Ci coś nagrać, albo mozemy się wymienić po prostu. Tylko ja teraz na tydzień jadę do mamy, więc konkretne ustalenia i ewentualne nagrywanie po powrocie. Ja tu będę zaglądała w miedzyczasie, ale nagrać nie dam rady.
A te Opowieści z Narnii to całość, tzn. te kilka tomów na 4 płytach? Kubuś Puchatek to oryginalny tekst, bez przeróbek? Gdzie to można kupić, tak na marginesie?
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=31339


Temat: Złota rybka i inne bajki
Złota rybka i inne bajki

Autor: Magdalena Kuczyńska

„Złota rybka i inne ...” należy do serii wydawniczej pt.: „Aktorzy czytają dzieciom najpiękniejsze bajki”. Seria wyróżnia się wspaniałą interpretacją aktorską oraz bogatym udźwiękowieniem. Atutem są także ciekawe i pełne ciepła teksty autorstwa Magdaleny Basy. Liczne dialogi, różnorodność podkładów muzycznych oraz ciekawe efekty dźwiękowe pozwalają dzieciom przenieść się w bajkowy świat. Płyta jest wspaniałym prezentem dla zapracowanych rodziców, którzy nie zawsze mają czas na czytanie swoim pociechom. Na płycie „Złota rybka i inne...” znajdują się następujące bajki: 1. Rubinowy książe 2. Siedem kruków 3. Smok Wawelski 4. Śpiąca królewna 5. Trzy małe świnki 6. Złotowłosa i trzy niedźwiedzie 7. Złota rybka
Źródło: epublikacje.fora.pl/a/a,2632.html


Temat: MDP ogłosiło zamknięcie nakładów.
Tak , seria "Bajek" z lat 2002 - 2004 zostala zamknieta.
Oto naklady monet:
2002
Krolewna Sniezka:1,5 Euro - 9761 sztuk,
20 Euro - 950 sztuk.
Kopciuszek: 1,5 Euro - 9987 sztuk,
20 Euro - 926 sztuk.
Pinokio: 1,5 Euro - 9928 sztuk,
20 Euro - 1000 sztuk , jak planowano.
2003
Spiaca Krolewna: 1,5 Euro - 3246 sztuk,
20 Euro - 309 sztuk.
Alicja w krainie czarow: 1,5 Euro - 3096 sztuk,
20 Euro - 314 sztuk.
Jas i Malgosia: 1,5 Euro - 3124 sztuk,
20 Euro - 310 sztuk.
2004
Piotrus Pan: 1,5 Euro - 2469 sztuk,
20 Euro - 362 sztuk.
Alladyn: 1,5 Euro - 2222 sztuk,
20 Euro - 316 sztuk.

Monety o nominale 1,5 Euro sa srebrne, ich planowany naklad wynosil 15 000 sztuk dla kazdej monety z 2002 roku a 10 000 sztuk dlakazdej monety z roku 2003 i 2004.
Monety o nominale 20 Euro sa zlote, ich planowany naklad wynosil 1000 sztuk dla kazdej.

PS
Jezeli sa jakies trudnosci ze zrozumieniem tekstu, jego przetlumaczeniem lub inne niejasnosci, prosze dawac znac , zawsze sobie jakos pomozemy.
Źródło: eurokolekcja.eu/viewtopic.php?t=36


Temat: Bajki.
Wiemy Yanie
Wydaje mi się, że umysł dziecka jest jednocześnie prosty i skomplikowany, na tyle że nie trzeba dziecku czytać dzieł filozoficznych żeby przekazać mu wartości(które można wpoić w inny sposób), bo i tak zapewne ich nie zrozumie. Prawdę mówiąc niektóre bajki które oglądałam jako dziecko zrozumiałam po jakimś czasie, bo nie to żebym była przygłupawa , ale dziecko nie zawsze zrozumie wyższy sens, który często zawierają jakieś utwory.
Oczywiście popieram czytanie dzieciom różnych książek, bo jeśli nie wpoi się dziecku zamiłowania do literatury za młodu, to później trudno mu się przekonać do książek. Nie muszą to być naturalnie same bajki, typu Jaś i Małgosia, czy Śpiąca Królewna, ale naprzykład jakieś nieskąplikowane opowiadania typowo dziecięce/ew.młodzieżowe, bo są takie biblioteki dla osób do 12roku życia i myślę że z tego należy coś wybierać, wedle własnego uznania. Tajemniczy Ogród, Awantura o Basię, O psie który jeździł koleją i tego typu literaturę, którą dziecko będzie w stanie przyswoić bez zbędnego tłumaczenia, bo mówię oczywiście o dzieciach, które nie umieją czytać, bo później to już u tych starszych, to co będą chciały czytać należy już do nich.

Jakieś powieści filozoficzne proponowałabym na poziomie 3/4 klasy zacząć, bo jakby nie patrzeć jest to dobry sposób na utrwalenie wartości, a jednocześnie rozwój psychologiczny takiej osoby pozwala jej już na (w miarę) swobodne zinterpretowanie takiego tekstu, oczywiście o ile chce tego słuchać/czytać Większość dzieci woli gdy w powieści, czy bajce coś się dzieje, coś co pochłania ich uwagę i nie szczególnie zwracają uwagę na portret psychologiczny postaci... Tak mi się wydaje przynajmniej, jako dziecko oceniałam że albo coś było fajne albo nie, nie pamiętam, żeby moją uwagę pochłaniały jakieś głębsze myśli...
Źródło: pisarskiepodziemie.fora.pl/a/a,879.html


Temat: Toy Story
Super bajka jedna z moich ulubionych zaraz po Śpiącej królewnie, uwielbiam ją. Teksty z tej bajki wymiatają
Źródło: telenovelas.fora.pl/a/a,1873.html


Temat: Sprawy Bieżące
Panowie, do czwartku musimy się nauczyć jednej piosenki (jednogłosowo)
tekst wklejam poniżej, mailem wysyłam nagranie, chyba sprzed 50lat (gdyby ktoś nie dostał prosze o sygnał).
Nauczcie się do jutra - na naszą próbę przyjdzie Marzena Grzymała, która będzie akompaniowała w czwartek.

Pomnę dzieciństwa sny niewysłowione,
Baśń lat minionych wstaje jak żywa,
Bajki czarowne, bajki cudowne
Opowiadała mi niania siwa:

O złotym smoku, śpiącej królewnie,
O tym, jak walczył rycerzy huf,
A gdy kończyła, płakałem rzewnie,
Prosząc: "Nianiusiu, ach, dalej mów!

Mów dalej, o nianiu, mów jeszcze,
Aż usnę i dalej śnić będę,
Niech we śnie spokojnym wypieszczę
Złocistą, tajemną legendę!

Złóż z czarów wzorzystą mozaikę,
Niech przyjdą rycerze tu do mnie!
Mów dalej czarowną swą bajkę!
Ja bajki tak lubię ogromnie..."

Dziś czar dzieciństwa jeno wspominam,
I często, kiedy siedzę samotnie,
Marzeń przędziwo znów snuć zaczynam,
Czar, który minął tak niepowrotnie.

Znów przeszłość całą mam przed oczyma,
I kiedy cisza nastanie w krąg,
Po Andersena sięgam lub Grimma
I dawne bajki czerpię dziś z ksiąg.

I czytam, aż sen oczy zmruży
I przymknie zmęczone powieki,
Zaznaję cudownej podróży,
W kraj mglisty, bezbrzeżnie daleki...

Znużony do snu chylę głowę,
Upaja mnie sen oszołomnie...
W samotne wieczory zimowe
Ja bajki tak lubię ogromnie...

A czasem smętne moje dumanie
Przerywa nagle cudna dziewczyna,
Usta mi daje na przywitanie,
A potem czule szeptać zaczyna:

Że nie opuści mnie nigdy w życiu,
W szczęścia godzinie ni w doli złej,
Że kocha mocno, tęskni w ukryciu,
A ja cichutko tak nucę jej:

"Mów dalej, mów dalej, dziewczyno,
Że wiecznie mnie będziesz kochała,
Że chwile miłosne nie miną,
Żeś moja na zawsze i cała,

Że miłość twa tak jest bezmierną,
Że będziesz tęskniła wciąż do mnie...
Mów dalej, że będziesz mi wierną:
Ja bajki tak lubię ogromnie!..."
Źródło: gregorianum.fora.pl/a/a,126.html


Temat: Kto zrobi Shreka 4?
Jerzy Stuhr i Aleksandra Kwaśniewska w "Shreku Trzecim"

Znamy już pełną obsadę polskiej wersji językowej filmu "Shrek Trzeci". Obok znanych gwiazd, takich jak Jerzy Stuhr i Zbigniew Zamachowski pojawi się m.in. Aleksandra Kwaśniewska.

Joanna Wizmur zajmie się reżyserią polskiego dubbingu, a Bartosz Wierzbięta przygotuje polskie dialogi. Teksty piosenek wyjdą spod ręki Tomasza Robaczewskiego, a kierownictwo muzyczne wziął na siebie Marek Klimczuk.

Z ekranu usłyszymy nasze ulubione gwiazdy: Jerzy Stuhr powróci jako Osioł, Zbigniew Zamachowski jako Shrek, Agnieszka Kunikowska jako Fiona, a Wojciech Malajkat jako Kot w butach.

Pinokio będzie mówił głosem Jarosława Domina, Ciastek - Tomasza Bednarka, Artie - Marcina Hycnara, Merlin - Andrzeja Chudego, Królowa - Małgorzaty Zajączkowskiej, Książę z bajki - Zbigniewa Suszyńskiego, Śpiąca królewna - Aleksandry Kwaśniewskiej, Królewna Śnieżka - Magdaleny Krylik, Kopciuszek - Joanny Węgrzynowskiej, Roszponka - Agaty Kuleszy, a Wilk - Mirosława Zbrojewicza. W polskiej wersji usłyszymy również Wojciecha Manna (Doris), oraz Krzysztofa Materny (Mabel).Film "Shrek Trzeci" wejdzie na nasze ekrany 29 czerwca. Kiedy nowy teść Shreka - King Harold zaczyna chorować, Shrek jest wzięty pod uwagę jako dziedzic jego ziem. Nie mając jednak zamiaru rezygnować z ukochanego bagna, Shrek rekrutuje swoich przyjaciół, Osła i Kota w Butach, aby usadzili na tronie buntowniczego Artie jako nowego króla. Księżniczka Fiona, natomiast staje na czele grupy koleżanek, aby odeprzeć zamach stanu przygotowywany przez porzuconego Księcia.

film.onet.pl
Źródło: cafemirenium.kylos.pl/viewtopic.php?t=2430